Kogo zgłaszamy do IMI
Do systemu IMI należy zgłaszać kierowców wykonujących kabotaż i przewozy typu cross-trade (przerzuty). Do systemu nie zgłaszamy również kierowców wykonujących przewozy poza teren Unii Europejskiej oraz osoby, które są właścicielami przedsiębiorstw transportowych (nie zależnie od rodzaju wykonywanych przewozów).
Rodzaje przewozów – pakietu mobilności
|
Pierwszy krok – rejestracja konta użytkownika i profilu firmy
Każda firma transportowa powinna utworzyć konto w systemie. Konto zakładamy na stronie. Wszystkie strony systemu dostępne są w języku polskim więc dla wygody warto zmienić język w górnym menu.
Na podany adres e-mail otrzymamy link do aktywacji konta. W wiadomości przesłanej z systemu otrzymamy nazwę użytkownika oraz link do utworzenia hasła. Klikamy w link i tworzymy hasło do logowania. Zapisujemy nasz login i hasło.
Następnie przechodzimy na stronę. Wybieramy ponownie opcję Create an account i Kontynuuj.
W nowym oknie podajemy nasz login (e-mail lub numer z wiadomości e-mail) i wcześniej wymyślone hasło. Jeżeli na tym etapie pojawi się błąd lub strona się zawiesi, należy poczekać lub spróbować ponownie założyć konto, ale na inny adres e-mail. Niestety strona nie jest do końca dopracowana i pojawiają się tymczasowe problemy.
W kolejnym oknie sprawdzamy poprawność danych i uzupełniamy brakujące informacje.
Na kolejnym ekranie uzupełniamy dane firmy (numer w krajowym rejestrze – NIP lub KRS – spółki). Dodatkowo podajemy dane osoby zarządzającej (osoba z certyfikatem) lub w przypadku przewozów do 3,5 t dane właściciela / kierownika.
Na koniec klikamy na Kontynuuj. Nasze konto w systemie IMI zostaje utworzone i teraz będziemy mogli przygotować już deklaracje do zgłoszenia kierowców.
Zgłoszenia kierowców do systemu IMI
Na początek należy przygotować dane zgłaszanych kierowców:
- imiona i nazwiska
- daty urodzenia
- numery praw jazdy
- numer dowodu
- adresy zamieszkania
- daty zatrudnienia
Zaczynamy od uruchomienia strony, a następnie wybieramy opcję Go to my account. Logujemy się wcześniej podanymi danymi (e-mail i hasło). Warto również zmienić język strony na polski wybierając opcję u góry ekranu.
Zaczynamy od stworzenia bazy kierowców, którą będziemy mogli wykorzystać do zrobienia zgłoszeń.
Wchodzimy w zakładkę Kierowcy, a następnie po prawej stronie wybieramy Dodaj nowego kierowcę.
Uzupełniamy dane oznaczone * – po wypełnieniu wymaganych pól klikamy na Zapisz.
Uwaga – w sekcji prawo mające zastosowanie -> wybieramy Polska.
W menu dodawania kierowców istnieje możliwość automatycznego pobrania danych kierowców. W tym celu wybieramy opcję Załaduj dane kierowcy, a następnie pobieramy szablon i uzupełniamy dane. Opcja szczególnie może być przydatna, gdy mamy bardzo dużo kierowców.
Po wprowadzeniu wszystkich kierowców, możemy przystąpić do utworzenia zgłoszeń. Wybieramy opcję zgłoszenia i przycisk Utwórz zgłoszenie. Dla każdego kraju, w którym wykonujemy cross-trade i kabotaż konieczne jest zrobienie odrębnego zgłoszenia. W nowym oknie wpisujemy dane oznaczone jako (*).
Wybieramy:
- kraj do jakiego wykonamy zgłoszenie
- okres zgłoszenia (maksymalnie 6 miesięcy)
- rodzaj przewozu (można zaznaczyć oba)
- numery rejestracyjne pojazdu / pojazdów jakie będzie obsługiwał kierowca
- wybieramy zgłaszanego pracownika z listy kierowców
Na końcu deklaracji zaznaczamy pole Identyczne jak dla zarządzającego transportem lub podajemy dane osoby do kontaktu i klikamy Utwórz. W przypadku gdy robimy podobne zgłoszenia dla innych krajów lub pracowników możemy wykorzystać opcję Kopiuj i skopiować zgłoszenie, a następnie zmienić dane.
W celu wysłania deklaracji wchodzimy ponownie w projekt zgłoszenia, przewijamy zgłoszenie i na samym dole wybieramy opcję Przedłóż.
Kopiowanie zgłoszeń
Przedłożone zgłoszenie można skopiować i zmienić kraj lub rodzaj wykonywanych przewozów. Używanie opcji kopiowania ułatwia przygotowanie zgłoszeń dla wielu krajów. |
System powinien wygenerować zgłoszenie z kodem QR, który przekazujemy kierowcy (wersja papierowa lub elektroniczna). Jeżeli podczas uzupełniania danych kierowcy podamy adres e-mail to zgłoszenie powinno zostać wysłane automatycznie na wskazany adres. Zgłoszenia poprawnie przesłane mają status przedłożono.
Przewoźnik powinien przekazać zgłoszenie kierowcy
Przedsiębiorstwo powinno wydrukować zaświadczenie i przekazać kierowcy (wszystkie strony) lub przekazać w formie elektronicznej (plik PDF). |